31 Temmuz 2013 Çarşamba

Merhaba arkadaşlar üniversiteye gideceklere tavsiyeler yazımı okumanızı kesinlikle öneririm.Baştan belirtmek istiyorum bu yazıda gerçek tecrübeler yer almaktadır.Bu zamanlar tam üniversiteye gideceklerin bavul ve valizleri hazırladığı zamanlar ve bende bu arkadaşlarımıza bu yazıyı yazmayı düşündüm. Bu yazı da orada yaşayabilecekleriniz yapmanız ya da yapmamanız gerekenler beklentileriniz gibi bir çok konudan bahsetmeye çalışıcam ama baştan şu beklentiler konusunda bir uyarı yapmak istiyorum. Beklentileriniz kesinlikle aşağıdaki resimdeki gibi olmasın lütfen. yoksa çok büyük bir hüsrana uğrarsınız :)

 parti

Beklentiniz şu şekilde olsun :)

öğrenci evleri


Gerçekten bu durum böyle "ya abi üniversiteye gidiyorum özgürlük istediğimi yaparım uçarım kaçarım" yok.  uçup kaçamazsınız lise 5 gibi düşünün saç-sakal, kıyafet ve bunun gibi bir kaç ufak şeyler serbest ama öyle kafam eserse kapıyı çarpar dersten çıkarım hocada kimmiş yol öyle bir durumda adamın aklını alırlar :) lise 5 dedim ama aslında biraz fark yok değil çok değişik arkadaşlarınız olur hatta belki oraya gittiğiniz de vay vay hayat böyle bir şeymiş galiba yav diyebilirsiniz ama bir kaç ay sonra bunlara alışırsınız ve her şey doğal gelir. neyse daha fazla uzatmadan Size yapmanız ve yapmamanız gerekenleri sıralamak istiyorum

- ilk gittiğiniz zaman yurtları tercih edin ki çevreniz geniş olsun. Daha sonra biraz ortam kurunca kendinize göre birilerini bulup eve çıkarsınız.

- Çok ama çok fazla arkadaşınız olsun yani çevrenizi geniş tutun.

- Evler okula değil şehre yakın olsun.

- Kesinlikle ama kesinlikle kimseye güvenmeyin.(Altın kural)

- Sınıftaki ineklerle aranızı çok iyi tutun. (Altın kural)

- ilk sene aşırı sosyal olun.

- Her türlü toplu etkinliklere katılın

- Siyasi olaylar kesinlikle yasak (altın kural)

- Devamsızlığı her zaman son zamanlara bırakın (altın kural)

- Okulun ilk ve son derslerine kesinlikle girin. Özellikle ilk derse. Yok ben 1 hafta geç giderim gibi düşünmeyin sakın (Altın kural)

- Oraya gittiğinizde İnsanların bencilliklerini görünce gerçekten çok şaşırabilirsiniz.

- Yalancı arkadaşlıklar yani çıkar arkadaşlığı bolca görülür hatta derslerin yanında bunlarla da boğuşursunuz.

- çekingen davranmak kesinlikle yok. Böyle davranırsanız eğer üniversite hayatı ilk aydan itibaren büyük bir azaba dönüşür. (Altın kural)

- Laptop götürmeli miyim sorusu en çok sorulan sorulardan. Götürün canınız çok sıkılabilir tabi bunun yanında da lazım olur.

- Vizelere çok fazla hatta ölümüne çalışın. (altın kural)

- Temel besinleriniz menemen makarna ve patates olacak.

- Kimsenin işine karışmayın kimsenin de sizin işinize karışmasına izin vermeyin (altın kural)

- Sizde olan bir şeyden her yerde söz etmeyin beleşçi insan çok olur ve bir bakarsınız ki kan emen sülükler gibi yapışmışlar size

- Ev arkadaşı seçmek çok önemli bir sanattır. Bu konu üzerinde biraz durmak istiyorum. Öyle gaza gelip herkesle eve çıkmayın. İyice ölçüp biçin arkadaşlarınızı belki normalde iyi biri gibi görünüyor olabilir ama unutmayın insanın gerçek kişiliği aç kaldığında belli olur. Öğrenci evlerinde de bol bol aç insanlar bulunacağı için çok dikkat edin. Eve çok fazla kişiyle çıkmayın az ama sağlam adamlarla çıkın. 4 kişilik evlerde 2li guruplaşmalar 3 kişilik evde ise bir kişinin dışlanması durumu bol bol görülür.

- Öyle zamanlar gelecek ki en iyi arkadaşınızla aranız bozulacak en güvendiğiniz kişiler sizin kuyunuz kazacak. En yakın arkadaşlarınızla bir araya dahi gelmek istemeyeceksiniz.

- Olabildiğince kluplere katılın.

- Komşularınızla muhabbetiniz olsun aşure ayında işinize yarar

Evet arkadaşlar üniversitede bunları yaparsanız hayatta kalma şansınız artar. Bunlar yaşanarak edinilmiş tecrübeler. Bu yazdıklarımdan bazılarını istesenizde uygulayamayacaksınız tabi. O ortamı o atmosferi görün gerçek hayatta size çok fazla yardımı olucak ve sizin hayatı öğrenmenizde önemli bir yere sahip olucak. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim bol atraksiyonlu zamanlar sizleri bekliyor :)

0 yorum:

Yorum Gönder